Вернуться назад

Консервативне лікування кореневої системи

31.10.2019

Статьи
Вибір файлів та інші важливі фактори
Др. Дженнер Аргуетта, Гватемала

A9RDDC5.png

Кінцева мета ендодонтичної терапії - забезпечити пацієнту відповідне біологічне середовище, яке може приймати вільний від симптомів та довготривалий функціональний зуб із здоровими периапікальними тканинами. Для досягнення цієї мети важливими факторами мають бути турбота про цінну стоматологічну структуру та збереження перицервікального дентину та проксимальних меж.1 На сьогоднішній день малоінвазивні процедури є досить популярними в даний час. Застосовуючи їх з метою збереження здорової природної структури, ми враховуємо найкращі інтереси пацієнта, але, в деяких випадках, рішення про продовження консервативного лікування більше спирається на бажання клініциста, що демонструє свою клінічну здатність, не усвідомлюючи притаманних ризиків консервативного підходу під час ендодонтичної терапії. Консервативний підхід до пульпової камери не відповідає традиційній філософії прямолінійного доступу, в якій головна мета - максимально зменшити точки напруження до файлів, 2, 3 усуваючи стоматологічні перешкоди, розташовані біля входу кореневого каналу від початку лікування (рис. 1). Робота консервативним чином стосується моно- та мультирадикулярних зубів. 

A9RDDD3.jpg

Рис. 2: Обробка кореневих каналів із консервативним доступом у нижній премоляр, що зазнав некротичних змін через енвагінатус. В якийсь момент ця корональна анатомічна зміна призвела до міграції бактерій всередині пульпового простору; через 18 місяців можна побачити повне періапікальне зцілення. Система приладів GL153 була використана для збереження цервікальної структури.
A9RDDD6.jpg
Рис. 3: послідовність GL153 та основні характеристики. 

Цей метод доцільно застосовувати на неушкоджених зубах, коли з якоїсь конкретної причини необхідне лікування кореневих каналів. Однією з найпоширеніших груп зубів, які стають некротичними з інтактними коронками, є нижні премоляри внаслідок анатомічних варіацій та різців із патологією пульпи, спровокованої травмуваннями.

Деякі аспекти, пов’язані з відкритими або ніндзя ендодонтичними отворами доступу, можуть поставити під загрозу результат лікування кореневих каналів, включають: відсутню анатомію, неналежне постачання іригаційних розчинів, збільшення напруги під час згинання  файлів, погану видимість та / або освітленість, залишки пульпової тканини в пульпозній камері, перфорація на корональному рівні, неефективне інструментальне обладнання. Досвід  ендодонтиста відіграє вирішальну роль під час одночасного лікування кореневих каналів через ці можливі фактори ризику.

Одним з найбільших ризиків при роботі з консервативним доступом є підвищене напруження від згинання, якому піддаються файли під час процедури, будучи вище на вході в кореневий канал через відсутність прямолінійного доступу. Циклічна втома також може зростати при рівнях кривизни, спричиняючи зміну вихідної анатомії кореневих каналів. 9 Якщо циклічна втома є одним з головних ризиків, пов'язаних із консервативними методами лікування, доцільно використовувати файли з підвищеною стійкістю до циклічної втоми.

Файли з пам'яттю форми продемонстрували кращий розподіл напруги в точках згину, мають значно більшу гнучкість та підвищену стійкість до циклічної втоми в порівнянні з нержавіючою сталлю та супереластичними файлами NiTi.10, 11
Поведінку файлів з   пам'яттю форми можна пояснити наявністю стабільної стадії мартенситу в їх мікроструктурі. Стабільний мартенситний сплав надає інструментам ефектпам’яті форми 12,13 та характеристики, про які вже говорилося.
Aurum Blue та GL153 (Meta Biomed Inc.) - це ендодонтичні файли зі стійкого мартенситу; Завдяки цій фізичній характеристиці обидві системи приладів мають видатну циклічну стійкість до стомлення, здатність до вигину та високу гнучкість.
GL153 - система, що складається з шести файлів із перерізами із закругленими кутами, 10-мм активною частиною та спіральним кутом 23 градусів (рис. 3);

A9RDDD9.jpg

Рис. 4: Активна частина 10 мм досить довга для формування каналів при збереженні шийного радикулярного дентину. Це зображення показує, наскільки консервативними є файли в цій області.

A9RDDDC.jpg
Рис. 5: Обробка кореневих каналів файлами GL153,   відкритий  доступ до карієсу. Незважаючи на відсутність прямолінійного доступу до дистального кореня, можливість попереднього згинання файлів була дуже корисною для легкого введення до кореневого каналу. На зонах, обведених зеленим кольором, відображаються основні точки напруження, через які пройшли файли.


Кути забезпечують високу стійкість до торсіональної недостатності та можливість підтримувати початкову анатомію системи кореневих каналів при її збільшенні. Активна частина 10 мм була розроблена з метою збереження шийної радикулярної стоматологічної структури (рис. 4), що важливо для стійкості ендодонтично обробленого зуба, 14, 15, в той час як спіральний кут 23 градусів запобігає ефекту вкручування . Файли GL153 рекомендується використовувати при 500 об / хв з крутним моментом 2,5 Нм. 

На рис. 5 можна спостерігати обробку кореневих каналів, проведену на верхньому молярі з GL153,   ендодонтичний отвір був карієсом,  для збереження стоматологічної структури; на рентгенограмах можна помітити, що не було прямолінійного доступу до дистального каналу. Незважаючи на подвійну кривизну в середній та апікальній третині, можна було безпечно працювати, формуючи на повну робочу довжину, зберігаючи оригінальну анатомію та консервативне збільшення при радикулярній третині цервікальної шийки  одночасно.

Aurum Blue (Meta Biomed Inc.) - це система інструментів, яка складється з 4х файлів для лікування кореневих каналів (рис. 6). Стабільна мартенситна стадія, поперечний переріз, конус, сплав NiTi та електровідполірована поверхня були розроблені та об'єднані разом, щоб забезпечити хороший баланс між циклічною та крутильною стійкістю до втоми та високою гнучкістю. Усі файли нижче та 25.04 мають квадратний перетин, а більші розміри - опуклий трикутник. Ці файли рекомендується використовувати при 500 об / хв з крутним моментом 2,0 Нм.

На малюнках 7 і 8 наведено приклади лікування кореневих каналів, що проводяться за допомогою файлів Aurum Blue. В обох випадках ущільнений доступ робився для збереження здорової структури зубів. Можна помітити, що в обох випадках не було прямолінійного доступу до каналів. Незважаючи на подвійну кривизну на мезіальному корені зуба №17, можна було безпечно обробляти всю складну анатомію. У зубі №19 вдалося успішно керувати апікальною кривизною в дистальному каналі.

Сучасний технологічний прогрес ендодонтичних матеріалів, цифрових зображень та адгезивних протоколів зробив можливим малоінвазивну стоматологію.5,16 Доступ до ендодонтичної порожнини є одним з найважливіших перших кроків у кінцевому результаті лікування;

A9RDDDF.jpg
Рис. 6: Основна послідовність Aurum Blue, 20.10 для відкривання, 20.04, 25.06 та 35.04. Є додаткові розміри, що пропонують клініцисту широкий спектр можливостей. Вибір файлу буде залежати від клінічного сценарію; однак у 90 відсотків випадків можна використовувати основну послідовність.

A9RDDE2.jpgA9RDDE5.jpg

Рис. 7: Обробка кореневих каналів з файлами Aurum Blue, було обрано ущільнений доступ, незважаючи на відсутність прямолінійного доступу, можливість попереднього згинання файлів, циклічна стійкість до втоми та гнучкість були корисними для легкого введення до кореневого каналу. Фотографії, зроблені під збільшенням мікроскопа Seiler Alpha Air. Рис. 8: Обробка кореневих каналів за допомогою файлів Aurum Blue. Для збереження здорової структури зубів був зроблений ущільнений доступ. Керувати кривизною в апікальній третині дистального каналу вдалося через високу гнучкість і циклічну стійкість до втоми файлів. Фотографії, зроблені під збільшенням мікроскопа Seiler Alpha Air.

невідповідне ендодонтичне відкривання може зробити  очищення та заповнення системи кореневих каналів трудомістким та надзвичайно складним в обробці;6,7 однак розширення як концепцію профілактики в ендодонтії не доцільно дотримуватися в цю епоху, в якій сучасні діагностичні інструменти дозволяють клініцисту краще розуміти анатомію для  планування лікування.5, 17

До іноваційних розробок стоматології, які дозволяють зробити консервативні підходи в ендодонтичній практиці, можна віднести гнучкі ендодонтичні файли з керованою пам'яттю, сплавом та підвищеною стійкістю до циклічної втоми, візуальним збільшенням та покращеним освітленням та променевою комп’ютерною томографією.3, 18,19 Розвиток цієї технології мав вирішальне значення для того, щоб зробити можливою консервативну ендодонтонтію, надаючи пріоритет збереженню дентину, особливо в шийному відділі.5 Незважаючи на всі переваги, які може запропонувати оперативний мікроскоп під час стоматологічних процедур, а також щодо постави та загального комфорту оператора, дивно, скільки часу знадобилося, щоб стати популярним та впровадженим у щоденну клінічну практику.20 Основна перевага оперативного мікроскопа - можливість забезпечити візуальний зворотний зв’язок за допомогою збільшення та посиленого освітлення, обидва вони є ключовими факторами аналізу анатомії зубної коронки для встановлення адекватної конструкції порожнини доступу.21

 Обробку кореневих каналів проводять з метою збереження функціонування та здоровості зубів; однак, перелом коронки є фактором ризику після лікування, оскільки майже всі зуби після лікування кореневих каналів, значно втрачають зубну структуру. Ось чому збереження якомога більшої кількості зубних тканин під час ендодонтичної процедури є головним завданням.

1Незважаючи на те, що переваги консервативного відкриття доступу не були чітко продемонстровані, є дослідження, які вказують на те, що ущільнені ендодонтичні порожнини  покращують фрактурну міцність в невідреставрованих зубах при лікуванні кореневих каналів, але це також може поставити під загрозу інші важливі фактори, такі як ефективність інструментарію та збільшення ризику появи файлів відділення через циклічну втому.22

Якщо клініцист вирішив піти на консервативний підхід, важливо врахувати той факт, що відсутність прямолінійного доступу збільшить напругу файлу в самій корональній точці, області, в якій інструменти слабкіші через циклічну втому23 Вибір файлів із високою циклічною стійкістю до стомлення може бути доцільним для зменшення ризику розділення файлів. Файли з термічною обробкою в стійкій мартенситній стадії продемонстрували більш високу стійкість до циклічної втоми в порівнянні із супереластичними нікель-титановими та нержавіючими інструментами.10–13, 24 Адекватний вибір системи ендодонтичного інструментарію, яка буде використана, є важливим фактором, який слід враховувати при виконанні консервативного ендодонтичного доступу.

Про автора статті: Д-р Дженнер Аргуета закінчив ступінь DDS в стоматологічній школі університету Сан-Карлос-де-Гватемала в ГватемаліУ 2011 році він також здобув ступінь магістра з ендодонтії в цьому ж університеті в 2014 році. Д-р Аргуета - науковий співробітник Гватемальської національної ради з питань науки та технологій.
Він є президентом Академії ендодонтії Гватемали 
[Гватемальська академія ендодонтії].
Займається приватною клінічною практикою з акцентом на
мікроендодонтії та мікрореставраційній стоматології з 2011 року.

Журнал Roots, 2019

Поделиться в социальных сетях:
Вас также может заинтересовать
Подписывайтесь на нашу рассылку и социальные сети
 • 17 лет на рынке
  стоматологии

 • Вся продукция
  сертифицированна

 • Обслуживание
  в сервисном центре

 • Поставки напрямую от
  производителей